07 ГРУДНЯ: Вмч. Меркурiя. Вмц. Єкатерини. Мч. Меркурiя Смоленського. Прп. Меркурiя, посника Печерського, в Дальнiх печерах.Мц. Августи, мчч. Порфирiя Стратилата i 200 воїнiв. Прп. Мастридiї. Мц. Филофеї. Прп. Симеона Сойгинського.

опубліковано 6 груд. 2018 р., 02:05 evg z   [ оновлено 6 груд. 2018 р., 02:06 ]
вмц. Катерина
Свята великомучениця Катерина була дочкою правителя Олександрії Єгипетської Конста. Рідкісна краса та надзвичайний розум були притаманні Катерині, яка вільно володіла іноземними мовами, досконало знала твори багатьох язичницьких письменників і філософів, відомих лікарів. Оголосивши батькам, що погодиться вийти заміж лише за того, хто перевершить її в знатності, багатстві, красі і мудрості, багато багатих і знатних женихів просили її руки.

Один святий старець сказав Катерині, що він знає Юнака, Котрий перевершує її в усьому, і вручив їй ікону Божої Матері з Богонемовлятом Ісусом на руках. І Катерина, відчувши заклик Господній, вже в глибокому, правдивому смиренні й покорі волі Божій, обрала шлях наслідування Господа, і відтепер її надихала одна мета: жити для Ісуса Христа. Свята Катерина молилася всю ніч і удостоїлася бачити Пречисту Діву Марію, Яка просила Свого Сина подивитися на Катерину на колінах, але Немовля тоді відвернув Своє лице.

Коли старець навчив святу таємниць християнської віри і здійснив над нею таїнство хрещення, їй знову було видіння Пресвятої Богородиці з Немовлям. Тепер Господь Ісус ласкаво дивився на неї і дав їй перстень, таким чином заручивши її із Собою.

У той час в Олександрії було пишне язичницьке свято. Свята Катерина безбоязно пішла до головного жерця - імператора Максиміана, сповідала свою віру і мудро викрила омани язичників. Краса дівчини полонила правителя. Максиміан спробував спокусити святу Катерину багатством і славою. Отримавши гнівну відмову, імператор піддав святу жорстоким мукам, а потім кинув у темницю. Наступного дня мученицю знову привели на судилище. Під загрозою колесування їй запропонували принести жертву богам, але Ангел розтрощив знаряддя страти. Свята Катерина твердо визнала вірність своєму Небесному Нареченому - Христу і з молитвою до Нього сама поклала голову на плаху під меч ката.

Мощі святої Катерини були перенесені Ангелами до Синайської гори. У VI столітті за одкровенням були знайдені глава і ліва рука святої мучениці і з почестями перенесені в новостворений храм Синайського монастиря, побудованого імператором Іустініаном.

Святу Катерину шанують і на Сході, і на Заході. У західній традиції вона вважається Небесною покровителькою навчання, в східній - Господньою захисницею під час вагітності та пологів. На Русі напередодні свята дівчата - за заступництвом святої Катерини - постили і молилися, просячи Бога про вдале заміжжя.

І хоча про життя Катерини, як і про життя більшості мучеників перших століть християнства, нам відомо доволі мало, проте з подвигом святої всі давно знайомі. І День пам'яті великомучениці Катерини, як і всі християнські свята, - непроста тема для висвітлення. Щороку на християнських порталах пишуть про страждання і шанування великомучениці Катерини. Адже навряд чи, що історики розкопають більше про неї, ніж нам надають основні джерела життєпису святої: мучеництво, приписуване Опанасу (Анастасію), що називав себе стенографом і слугою Катерини, мучеництво, складене Симеоном Метафрастом, і «Похвальне слово Катерині» Анастасія Протасікріта.

За заступництвом св. великомучениці Катерини молімо й благаймо всемогутнього і милостивого Господа, щоби в цілому світі біблійно-євангельське навчання і, зокрема, про традиційні сімейні та інші християнські морально-етичні цінності, в т. ч. про захист життя людини від моменту зачаття і аж до природної смерті тощо, безумовно стали поважатися й неухильно виконуватися всіма людьми в усіх країнах. Як на офіційно-державному (законодавчому й практично-виконавчому), так і суспільно-соціальному та звичайному побутовому рівнях. Амінь.