21 СІЧНЯ: Прпп. Георгія Хозевіта та Еміліана Спов. Прп. Домніки. Прп. Григорія, чудотворця Печерського, в Ближніх печерах. Прп. Гри­горія, затворника Печерського, в Дальніх печерах. Сщмч. Ісидора, пресвітера, та з ним 72, що в Юр’єві Ліфляндському постраждали. Прп. Паїсія Углицького. Сщмч. Картерія, пресвітера Кесарії Каппадокійської. Мчч. Феофила, диякона, та Елладія. Мчч. Юліана, Келсія, Антонія, Анастасія, мцц. Василіси і Маріонили, семи отроків та 20 воїнів. Прп. Іллі Єгипетського. Мч. Або Тбіліського

опубліковано 10 груд. 2018 р., 04:36 evg z   [ оновлено 10 груд. 2018 р., 04:37 ]
Прпп. Георгія Хозевіта (VІІ) та Еміліана Спов. (ІХ). Прп. Домніки (бл. 474). Прп. Григорія, чудотворця Печерського, в Ближніх печерах (1093). Прп. Гри­горія, затворника Печерського, в Дальніх печерах (ХІІІ–ХІV). Сщмч. Ісидора, пресвітера, та з ним 72, що в Юр’єві Ліфляндському постраждали (1472). Прп. Паїсія Углицького (1504). Сщмч. Картерія, пресвітера Кесарії Каппадокійської (304). Мчч. Феофила, диякона, та Елладія (ІV). Мчч. Юліана, Келсія, Антонія, Анастасія, мцц. Василіси і Маріонили, семи отроків та 20 воїнів (313). Прп. Іллі Єгипетського (ІV). Мч. Або Тбіліського (бл. 790, Груз.).
прп. Георгій Хозевіт
Цього дня Церква Свята (східного обряду) віддає честь пам’яті преподобного Георгія Хозевіта, преподобної Домніки та Еміліяна ісповідника.

Цей преподобний отець наш Георгій Хозевит, з юности Бога полюбивши і зрікшися світу, став ченцем, згодом аввою обителі Хозевської. Пішов до Єрусалиму задля поклоніння святим місцям, там, решту часу життя свого провадячи в пості і трудах, перейшов до Господа. У той-таки день пам'ять святої матері нашої Домники, яка під час царювання Теодосія Великого прийшла до Цар-города з Картагенського града, еллінкою будучи, з иншими чотирма дівчатами. Було ж про неї божественне якесь одкровення святішому архиєпископові Нектарію-патріярху — він, прийнявши її, сподобив хрещення святого. Після цього Домника свята чернечий на себе прийняла образ і життя, і у великому пощенні духовними трудами подвизалася, і чудес немало зробила: корабель, доланий хвилями, врятувала від потопу, море втихомирила. І пророцтва дар мала: смерть-бо цареву передбачила і провістила, ангела, що просвічує природу вод, очевидно бачила, та инші преславні божественні Таїнства відкриті їй були. У старості глибокій дожила-бо аж до царювання Лева і Зинона і, про свій завчасу до Бога відхід довідавшись, спочила з миром.
прп. Григорій ПечерськийСвята Домніка з чотирма іншими дівчатами прибула до Царгорода з Карфагена за царювання імператора Феодосія Великого, будучи ще язичницею. Однак у Царгороді, почувши про Христа, загорілась сильним бажанням прийняти християнство і жити за правилами чистої небесної віри. Архієпископ Царгорода Святий Нектарій отримав про неї особливе одкровення. Тому, прийнявши її, він не тільки сподобив її святого хрещення, але й поставив дияконессою.
Імператор Лев подарував їй землю за межами міста. На цій землі свята Домніка заснувала монастир на честь святого Захарії, зібрала навколо себе християнських дівиць і стала жити з ними, подвизаючись у пості. Вона створила чимало чудес: наприклад вона врятувала мореплавців, хто гине від бурі на морі, тим, що з благословенням пустила в море масло, отчого морське хвилювання припинилося. Вона мала також дар пророцтва, бо передбачила кончину царя, а також і свою смерть. Свята мирно почила в глибокій старості, доживши до царювання Льва і Зенона, відійшла до Господа у 474 році.

сщмч. ІсидорСвятитель Еміліян, єпископ Кизіцький, жив за царювання лютого іконоборця - імператора Льва Вірменина (813-820). Разом з іншими єпископами він був викликаний у палац до імператора, який настирливо вимагав від єпископів відмовитися від шанування святих ікон. Святитель Еміліян перший твердо відповідав імператору, що питання про іконопочитання може обговорюватися і розв'язуватися лише в Церкві духовними особами, а не в царському палаці. У 815 році він був засланий в ув'язнення за правдиву віру, де і помер як ісповідник.

Згідно «Житія святих» Димитрія Туптала (Ростовського).